Hemisekcja zęba – kiedy jest konieczna?

Wielu z nas ma różne problemy ze swoimi zębami. Współczesna stomatologia pozwala jednak na ich skuteczne leczenie nawet w przypadku bardzo poważnych chorób. Jednym ze sposobów jest hemisekcja zęba, podczas której usuwa się zainfekowaną część korony i korzenia zęba. Wielu pacjentów jednak wciąż nie wie, na czym polega zabieg hemisekcji oraz kiedy należy go wykonać. Warto więc uświadomić sobie, że może on być ostatnią deską ratunku dla chorego zęba. Dzięki hemisekcji na zdrowej części zęba można później wykonać odbudowę protetyczną. Zabieg hemisekcji pozwala zatem na uniknięcie jego całkowitego usunięcia.
Hemisekcja zęba – na czym polega?
Hemisekcja to usunięcie części korony i korzenia zęba, w obrębie którego występuje stan zapalny. Chora część zęba zostaje wówczas odseparowana od zdrowej. Zabieg najczęściej przeprowadza się na dolnych zębach trzonowych, jest wskazany, kiedy inne metody leczenia nie pomagają.
Wskazania do zabiegu hemisekcji zęba:
- nawracające stany zapalne wokół wierzchołka korzenia,
- głęboka kieszonka kostna,
- perforacja kanału,
- głęboka próchnica, która drąży w kierunku rozwidlenia korzeni,
- brak możliwości leczenia kanałowego,
- ubytek kości spowodowany przez choroby przyzębia,
- złamanie pionowe zęba lub korzenia.
Jak wygląda zabieg hemisekcji?
Na początku pacjent musi wykonać zdjęcie radiologiczne, na podstawie którego lekarz oceni, czy dany ząb można zakwalifikować do tej metody leczenia. Zabieg hemisekcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, aby zapewnić jak największy komfort pacjentowi i sprawić, że leczenie będzie bezbolesne. Chirurg stomatolog podczas zabiegu oddziela chorą część zęba od zdrowej, która będzie pozostawiona. Jeśli istnieje taka potrzeba, na leczone miejsce zakłada się szwy. Po zabiegu na zdrowej części zęba można wykonać odpowiednią odbudowę protetyczną. Zabieg trwa około godziny i powinien być wykonany przez wykwalifikowanego chirurga stomatologicznego. Zabieg hemisekcji można przeprowadzić, m.in. w klinice stomatologicznej Smile Design Clinic w Warszawie.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu hemisekcji:
- choroby przyzębia, które doprowadziły do rozchwiania zęba,
- trudny dostęp do zęba,
- brak współpracy pacjenta ze stomatologiem,
- nieprawidłowa budowa korzenia,
- nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe,
- choroba pacjenta, która uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu (np. zapalenie jamy ustnej lub gardła),
- brak możliwości odbudowania zęba.
Odbudowa protetyczna zęba po zabiegu hemisekcji
Po hemisekcji należy przeprowadzić leczenie protetyczne. Po około 6 tygodniach od zabiegu osadza się wkład koronowo-korzeniowy, który umieszcza się na wyleczonej koronie zęba. Wkład koronowo-korzeniowy uzupełnia oczyszczoną podczas leczenia przestrzeń korzenia oraz odbudowuje zręb zęba. Taki rodzaj uzupełnienia umożliwia odbudowę nawet bardzo zniszczonego zęba. Po kolejnych 2-4 tygodniach wykonuje się odpowiednią koronę protetyczną. Korona protetyczna wygląda bardzo estetycznie i funkcjonalnie zastępuje ząb.
Hemisekcja to zabieg ratujący zęby przed ich całkowitą ekstrakcją. Nie powinien budzić obaw u pacjentów, ponieważ jest przeprowadzany w bezbolesny i komfortowy sposób.
Aby uzyskać więcej informacji na temat hemisekcji, skontaktuj się z kliniką stomatologiczną Smile Design Clinic w Warszawie.